< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1823 (MDCCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1823 година од новата ера, 823. од вториот милениум, 23. од XIX век и четвртта од 1820-тите.

1823 во разни календари
Грегоријански календар1823
MDCCCXXIII
Ab urbe condita2576
Ерменски календар1272
ԹՎ ՌՄՀԲ
Асирски календар6573
Балиски календар1744–1745
Бенгалски календар1230
Берберски календар2773
Будистички календар2367
Бурмански календар1185
Византиски календар7331–7332
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4519 или 4459
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4520 или 4460
Коптски календар1539–1540
Етиопски календар1815–1816
Еврејски календар5583–5584
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1879–1880
 - Сачка ера1744–1745
 - Кали-југа4923–4924
Холоценски календар11823
Игбоански календар823–824
Ирански календар1201–1202
Исламски календар1238–1239
Јапонски календарБунсеј 6
(文政6年)
Јавански календар1750–1751
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4156
Мингуо-календар89 пред Р. Кина
民前89年
Нанакшахи355
Тајландски сончев календар2365–2366
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1949 или 1568 или 796
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1950 или 1569 или 797

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7331 и 7332 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6573 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5583 и 5584 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2576.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1823 година се протега во 4459 и 4460, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4519 и 4520 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2366. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1238 и 1239 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди