< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1892 (MDCCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1892 година од новата ера, 892. од вториот милениум, 92. од XIX век и трета од 1890-тите.

1892 во разни календари
Грегоријански календар1892
MDCCCXCII
Ab urbe condita2645
Ерменски календар1341
ԹՎ ՌՅԽԱ
Асирски календар6642
Бахајски календар48–49
Балиски календар1813–1814
Бенгалски календар1299
Берберски календар2842
Будистички календар2436
Бурмански календар1254
Византиски календар7400–7401
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4588 или 4528
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4589 или 4529
Коптски календар1608–1609
Етиопски календар1884–1885
Еврејски календар5652–5653
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1948–1949
 - Сачка ера1813–1814
 - Кали-југа4992–4993
Холоценски календар11892
Игбоански календар892–893
Ирански календар1270–1271
Исламски календар1309–1310
Јапонски календарМејџи 25
(明治25年)
Јавански календар1821–1822
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4225
Мингуо-календар20 пред Р. Кина
民前20年
Нанакшахи424
Тајландски сончев календар2434–2435
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
2018 или 1637 или 865
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
2019 или 1638 или 866

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7400 и 7401 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6642 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5652 и 5653 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2645.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1892 година се протега во 4528 и 4529, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4588 и 4589 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2435. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1309 и 1310 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди