< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1944 (MCMXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1944 година од новата ера, 944. од вториот милениум, 44. од XX век и петта од 1940-тите.

1944 во разни календари
Грегоријански календар1944
MCMXLIV
Ab urbe condita2697
Ерменски календар1393
ԹՎ ՌՅՂԳ
Асирски календар6694
Бахајски календар100–101
Балиски календар1865–1866
Бенгалски календар1351
Берберски календар2894
Будистички календар2488
Бурмански календар1306
Византиски календар7452–7453
Кинески календар癸未(вод. коза)
4640 или 4580
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4641 или 4581
Коптски календар1660–1661
Етиопски календар1936–1937
Еврејски календар5704–5705
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2000–2001
 - Сачка ера1865–1866
 - Кали-југа5044–5045
Холоценски календар11944
Игбоански календар944–945
Ирански календар1322–1323
Исламски календар1363–1364
Јапонски календарШова 19
(昭和19年)
Јавански календар1874–1875
Џуче-календар33
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4277
Мингуо-календарР. Кина 33
民國33年
Нанакшахи476
Тајландски сончев календар2487
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
2070 или 1689 или 917
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2071 или 1690 или 918

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7452 и 7453 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6694 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5704 и 5705 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2697.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1944 година се протега во 4580 и 4581, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4640 и 4641 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2487. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1363 и 1364 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди