< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1148 (MCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1148 година од новата ера, 148. од вториот милениум, 48. од XII век и деветта од 1140-тите.

1148 во разни календари
Грегоријански календар1148
MCXLVIII
Ab urbe condita1901
Ерменски календар597
ԹՎ ՇՂԷ
Асирски календар5898
Балиски календар1069–1070
Бенгалски календар555
Берберски календар2098
Будистички календар1692
Бурмански календар510
Византиски календар6656–6657
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3844 или 3784
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3845 или 3785
Коптски календар864–865
Етиопски календар1140–1141
Еврејски календар4908–4909
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1204–1205
 - Сачка ера1069–1070
 - Кали-југа4248–4249
Холоценски календар11148
Игбоански календар148–149
Ирански календар526–527
Исламски календар542–543
Јапонски календарКјуан 4
(久安4年)
Јавански календар1054–1055
Јулијански календар1148
MCXLVIII
Корејски календар3481
Мингуо-календар764 пред Р. Кина
民前764年
Нанакшахи−320
Селевкидски календар1459/1460 г.г.
Тајландски сончев календар1690–1691
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1274 или 893 или 121
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1275 или 894 или 122

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6656 и 6657 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5898 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4908 и 4909 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1901.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1148 година се протега во 3784 и 3785, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3844 и 3845 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1691. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 542 и 543 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Свети Малахија

Надворешни врски

уреди