< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1704 (MDCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1704 година од новата ера, 704. од вториот милениум, 4. од XVIII век и петта од 1700-тите.

1704 во разни календари
Грегоријански календар1704
MDCCIV
Ab urbe condita2457
Ерменски календар1153
ԹՎ ՌՃԾԳ
Асирски календар6454
Балиски календар1625–1626
Бенгалски календар1111
Берберски календар2654
Будистички календар2248
Бурмански календар1066
Византиски календар7212–7213
Кинески календар癸未(вод. коза)
4400 или 4340
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4401 или 4341
Коптски календар1420–1421
Етиопски календар1696–1697
Еврејски календар5464–5465
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1760–1761
 - Сачка ера1625–1626
 - Кали-југа4804–4805
Холоценски календар11704
Игбоански календар704–705
Ирански календар1082–1083
Исламски календар1115–1116
Јапонски календарГенроку 17 / Хоеј 1
(宝永元年)
Јавански календар1627–1628
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4037
Мингуо-календар208 пред Р. Кина
民前208年
Нанакшахи236
Тајландски сончев календар2246–2247
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1830 или 1449 или 677
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1831 или 1450 или 678

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7212 и 7213 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6454 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5464 и 5465 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2457.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1704 година се протега во 4340 и 4341, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4400 и 4401 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2247. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1115 и 1116 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди