< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1878 (MDCCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1878 година од новата ера, 878. од вториот милениум, 78. од XIX век и деветта од 1870-тите.

1878 во разни календари
Грегоријански календар1878
MDCCCLXXVIII
Ab urbe condita2631
Ерменски календар1327
ԹՎ ՌՅԻԷ
Асирски календар6628
Бахајски календар34–35
Балиски календар1799–1800
Бенгалски календар1285
Берберски календар2828
Будистички календар2422
Бурмански календар1240
Византиски календар7386–7387
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4574 или 4514
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4575 или 4515
Коптски календар1594–1595
Етиопски календар1870–1871
Еврејски календар5638–5639
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1934–1935
 - Сачка ера1799–1800
 - Кали-југа4978–4979
Холоценски календар11878
Игбоански календар878–879
Ирански календар1256–1257
Исламски календар1294–1296
Јапонски календарМејџи 11
(明治11年)
Јавански календар1806–1807
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4211
Мингуо-календар34 пред Р. Кина
民前34年
Нанакшахи410
Тајландски сончев календар2420–2421
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
2004 или 1623 или 851
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
2005 или 1624 или 852

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7386 и 7387 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6628 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5638 и 5639 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2631.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1878 година се протега во 4514 и 4515, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4574 и 4575 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2421. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1294 и 1296 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди