< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1690 (MDCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1690 година од новата ера, 690. од вториот милениум, 90. од XVII век и прва од 1690-тите.

1690 во разни календари
Грегоријански календар1690
MDCXC
Ab urbe condita2443
Ерменски календар1139
ԹՎ ՌՃԼԹ
Асирски календар6440
Балиски календар1611–1612
Бенгалски календар1097
Берберски календар2640
Будистички календар2234
Бурмански календар1052
Византиски календар7198–7199
Кинески календар己巳(зем. змија)
4386 или 4326
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4387 или 4327
Коптски календар1406–1407
Етиопски календар1682–1683
Еврејски календар5450–5451
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1746–1747
 - Сачка ера1611–1612
 - Кали-југа4790–4791
Холоценски календар11690
Игбоански календар690–691
Ирански календар1068–1069
Исламски календар1101–1102
Јапонски календарГенроку 3
(元禄3年)
Јавански календар1613–1614
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4023
Мингуо-календар222 пред Р. Кина
民前222年
Нанакшахи222
Тајландски сончев календар2232–2233
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1816 или 1435 или 663
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1817 или 1436 или 664

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7198 и 7199 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6440 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5450 и 5451 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2443.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1690 година се протега во 4326 и 4327, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4386 и 4387 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2233. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1101 и 1102 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Karpos Macedonian revolutioner

Надворешни врски

уреди