< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

983 (CMLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 983. година од новата ера, 983. од првиот милениум, 83. од 10 век и четвртта од 980-тите.

983 г.  во други календари
Грегоријански календар 983
CMLXXXIII
Ab urbe condita 1736
Асирски календар 5733
Бахајски календар -861–-860
Бенгалски календар 390
Берберски календар 1933
Будистички календар 1527
Бурмански календар 345
Византиски календар 6491–6492
Еврејски календар 4743–4744
Ерменски календар 432
ԹՎ ՆԼԲ
Етиопски календар 975-976
Ирански календар 361–362
Исламски календар 372–373
Јулијански календар 983    CMLXXXIII
Кинески календар 壬午年月日
(3619/3679)
— до —
癸未年月日
(3620/3680)
Коптски календар 699–700
Корејски календар 3316
Календар Мингуо 929 пред РК
民前929年
Селевкидски календар 1294–1295
Тајландски сончев календар 1526
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1039–1040
 - Шака самват 905–906
 - Кали југа 4084–4085
Холоценски календар 10983
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6491 и 6492 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5733 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4743 и 4744 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1736.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 983. година се протега во 3619 и 3620, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3679 и 3680 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1526. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 372 и 373 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди