< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1804 (MDCCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1804 година од новата ера, 804. од вториот милениум, 4. од XIX век и петта од 1800-тите.

1804 во разни календари
Грегоријански календар1804
MDCCCIV
Француски републикански календар12–13
Ab urbe condita2557
Ерменски календар1253
ԹՎ ՌՄԾԳ
Асирски календар6554
Балиски календар1725–1726
Бенгалски календар1211
Берберски календар2754
Будистички календар2348
Бурмански календар1166
Византиски календар7312–7313
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4500 или 4440
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4501 или 4441
Коптски календар1520–1521
Етиопски календар1796–1797
Еврејски календар5564–5565
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1860–1861
 - Сачка ера1725–1726
 - Кали-југа4904–4905
Холоценски календар11804
Игбоански календар804–805
Ирански календар1182–1183
Исламски календар1218–1219
Јапонски календарКјова 3 / Бунка 1
(文化元年)
Јавански календар1730–1731
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4137
Мингуо-календар108 пред Р. Кина
民前108年
Нанакшахи336
Тајландски сончев календар2346–2347
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1930 или 1549 или 777
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1931 или 1550 или 778

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7312 и 7313 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6554 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5564 и 5565 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2557.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1804 година се протега во 4440 и 4441, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4500 и 4501 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2347. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1218 и 1219 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди