< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1808 (MDCCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1808 година од новата ера, 808. од вториот милениум, 8. од XIX век и деветта од 1800-тите.

1808 во разни календари
Грегоријански календар1808
MDCCCVIII
Ab urbe condita2561
Ерменски календар1257
ԹՎ ՌՄԾԷ
Асирски календар6558
Балиски календар1729–1730
Бенгалски календар1215
Берберски календар2758
Будистички календар2352
Бурмански календар1170
Византиски календар7316–7317
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4504 или 4444
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4505 или 4445
Коптски календар1524–1525
Етиопски календар1800–1801
Еврејски календар5568–5569
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1864–1865
 - Сачка ера1729–1730
 - Кали-југа4908–4909
Холоценски календар11808
Игбоански календар808–809
Ирански календар1186–1187
Исламски календар1222–1223
Јапонски календарБунка 5
(文化5年)
Јавански календар1734–1735
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4141
Мингуо-календар104 пред Р. Кина
民前104年
Нанакшахи340
Тајландски сончев календар2350–2351
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1934 или 1553 или 781
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1935 или 1554 или 782

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7316 и 7317 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6558 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5568 и 5569 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2561.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1808 година се протега во 4444 и 4445, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4504 и 4505 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2351. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1222 и 1223 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди