Ливерпул
Информација
Население: 466,415[1]
Надм. височина: 1 m
Геогр. положба: 53° 24' сев. ш.

2° 59' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Веб саjтот на градот

Ливерпул (англиски: Liverpool) — град во Англија, Велика Британија.

Градби во Ливерпул

Наводи

уреди
  1. „2011 Census: Liverpool Summary“ (PDF). Liverpool City Council. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 February 2016. Посетено на 16 December 2015.