< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1961 (MCMLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1961 година од новата ера, 961. од вториот милениум, 61. од XX век и втора од 1960-тите.

1961 во разни календари
Грегоријански календар1961
MCMLXI
Ab urbe condita2714
Ерменски календар1410
ԹՎ ՌՆԺ
Асирски календар6711
Бахајски календар117–118
Балиски календар1882–1883
Бенгалски календар1368
Берберски календар2911
Будистички календар2505
Бурмански календар1323
Византиски календар7469–7470
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4657 или 4597
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4658 или 4598
Коптски календар1677–1678
Етиопски календар1953–1954
Еврејски календар5721–5722
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2017–2018
 - Сачка ера1882–1883
 - Кали-југа5061–5062
Холоценски календар11961
Игбоански календар961–962
Ирански календар1339–1340
Исламски календар1380–1381
Јапонски календарШова 36
(昭和36年)
Јавански календар1892–1893
Џуче-календар50
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4294
Мингуо-календарТајван 50
民國50年
Нанакшахи493
Тајландски сончев календар2504
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2087 или 1706 или 934
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
2088 или 1707 или 935
12 април: Советскиот космонаут Јуриј Гагарин патувал низ вселената.

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7469 и 7470 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6711 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5721 и 5722 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2714.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1961 година се протега во 4597 и 4598, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4657 и 4658 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2504. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1380 и 1381 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

  • 3 јануари - САД ги прекинаа дипломатските односи со Куба. Во април истата година кубанската армија и кубанскиот народ ја попречија инвазијата на кубанските контрареволуционери кои со помош на САД се истоварија во Лас Вегас.
  • 17 јануари - По налог на Моис Чомбе, белите платеници го убија законскиот конгоански премиер Патрис Лумумба, творец на конгоанската независност и херој на „црна Африка“.

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди