< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1891 (MDCCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1891 година од новата ера, 891. од вториот милениум, 91. од XIX век и втора од 1890-тите.

1891 во разни календари
Грегоријански календар1891
MDCCCXCI
Ab urbe condita2644
Ерменски календар1340
ԹՎ ՌՅԽ
Асирски календар6641
Бахајски календар47–48
Балиски календар1812–1813
Бенгалски календар1298
Берберски календар2841
Будистички календар2435
Бурмански календар1253
Византиски календар7399–7400
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4587 или 4527
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4588 или 4528
Коптски календар1607–1608
Етиопски календар1883–1884
Еврејски календар5651–5652
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1947–1948
 - Сачка ера1812–1813
 - Кали-југа4991–4992
Холоценски календар11891
Игбоански календар891–892
Ирански календар1269–1270
Исламски календар1308–1309
Јапонски календарМејџи 24
(明治24年)
Јавански календар1820–1821
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4224
Мингуо-календар21 пред Р. Кина
民前21年
Нанакшахи423
Тајландски сончев календар2433–2434
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
2017 или 1636 или 864
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
2018 или 1637 или 865

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7399 и 7400 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6641 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5651 и 5652 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2644.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1891 година се протега во 4527 и 4528, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4587 и 4588 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2434. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1308 и 1309 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди