Инокентиј IX (лат. Innocentius PP. IX; 20 јули 1519 - 30 декември 1591) — римски папа од 29 октомври до 30 декември 1591[1]. Тој бил еден од најстарите кардинали во конклавата, кога бил избран за папа. По потекло бил од Болоња и најверојатно бил ориентиран којн шпанската политика. умрел 2 месеци по неговиот избор за папа.

Innocentius IX
Родено име Џовани Антонио Факинети де Нуче
Папа од 29 октомври 1591
Папа до 30 декември 1591
Претходник Папа Григориј XIV
Наследник Папа Климент VIII
Роден 20 јули 1519
Болоња, Италија
Починал 30 декември 1591
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Наводи

уреди