< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

916 (CMXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 916 година од новата ера, 916. од првиот милениум, 16. од X век и седма од 910-тите.

916 во разни календари
Грегоријански календар916
CMXVI
Ab urbe condita1669
Ерменски календар365
ԹՎ ՅԿԵ
Асирски календар5666
Балиски календар837–838
Бенгалски календар323
Берберски календар1866
Будистички календар1460
Бурмански календар278
Византиски календар6424–6425
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3612 или 3552
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3613 или 3553
Коптски календар632–633
Етиопски календар908–909
Еврејски календар4676–4677
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера972–973
 - Сачка ера837–838
 - Кали-југа4016–4017
Холоценски календар10916
Ирански календар294–295
Исламски календар303–304
Јапонски календарЕнги 16
(延喜16年)
Јавански календар815–816
Јулијански календар916
CMXVI
Корејски календар3249
Мингуо-календар996 пред Р. Кина
民前996年
Нанакшахи−552
Селевкидски календар1227/1228 г.г.
Тајландски сончев календар1458–1459
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1042 или 661 или −111
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1043 или 662 или −110

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6424 и 6425 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5666 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4676 и 4677 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1669.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 916 година се протега во 3552 и 3553, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3612 и 3613 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1459. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 303 и 304 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди