< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1599 (MDXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1599 година од новата ера, 599. од вториот милениум, 99. од XVI век и последна од 1590-тите.

1599 во разни календари
Грегоријански календар1599
MDXCIX
Ab urbe condita2352
Ерменски календар1048
ԹՎ ՌԽԸ
Асирски календар6349
Балиски календар1520–1521
Бенгалски календар1006
Берберски календар2549
Будистички календар2143
Бурмански календар961
Византиски календар7107–7108
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4295 или 4235
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4296 или 4236
Коптски календар1315–1316
Етиопски календар1591–1592
Еврејски календар5359–5360
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1655–1656
 - Сачка ера1520–1521
 - Кали-југа4699–4700
Холоценски календар11599
Игбоански календар599–600
Ирански календар977–978
Исламски календар1007–1008
Јапонски календарКејчо 4
(慶長4年)
Јавански календар1519–1520
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3932
Мингуо-календар313 пред Р. Кина
民前313年
Нанакшахи131
Тајландски сончев календар2141–2142
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1725 или 1344 или 572
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1726 или 1345 или 573

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7107 и 7108 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6349 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5359 и 5360 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2352.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1599 година се протега во 4235 и 4236, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4295 и 4296 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2142. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1007 и 1008 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди