Вирџил ван Дајк

Вирџил ван Дајк (роден на 8 јули 1991 година) — холандски професионален фудбалер кој игра како центарален одбранбен играч во Премиер Лигата за фудбалскиот клуб Ливерпул и репрезентацијата на Холандија.

Вирџил ван Дајк
20160604 AUT NED 8876.jpg
Ван Дајк играјќи за Холандија во 2016
Лични податоци
Полно име Вирџил ван Дајк [1]
Роден на 8 јули 1991 (1991-07-08) (30 г.)
Роден во Бреда, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001930000001,93 м[2]
Позиција центарален одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 4
Младинска кариера
2009–2010 Вилем II Вилем II
2010–2011 Гронинген Гронинген
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Гронинген Гронинген 62 (7)
2013–2015 Селтик Селтик 76 (9)
2015–2018 Саутхемптон Саутхемптон 67 (4)
2018– Ливерпул Ливерпул 45 (3)
Репрезентација
2011 Холандија Холандија 19 1 (0)
2011–2013 Холандија Холандија 21 3 (0)
2015– Холандија Холандија 16 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 06
13, 27 December 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 November 2017

По почетокот на својата кариера со Гронинген, тој се преселил во Селтик во 2013 година, каде што ја освоил шкотската Премиер лига и бил именуван во шкотскиот премиер лигашки тим на годината во двете негови сезони. Исто така тој го освоил и шкотскиот Лига Куп во втората сезона. Во септември 2015 година, тој се преселил во тимот на Саутхемтон. По одлични две и пол сезони, тој се приклучил на Ливерпул на 1 јануари 2018 година.

Ван Дајк го направил своето репрезентативно деби за Холандија во 2015 година.

НаводиУреди

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 11 September 2016.
  2. „Player profile: Virgil van Dijk“. Southampton F.C. Архивирано од изворникот на 2017-03-11. Посетено на 4 November 2017.