< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1723 (MDCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1723 година од новата ера, 723. од вториот милениум, 23. од XVIII век и четвртта од 1720-тите.

1723 во разни календари
Грегоријански календар1723
MDCCXXIII
Ab urbe condita2476
Ерменски календар1172
ԹՎ ՌՃՀԲ
Асирски календар6473
Балиски календар1644–1645
Бенгалски календар1130
Берберски календар2673
Будистички календар2267
Бурмански календар1085
Византиски календар7231–7232
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4419 или 4359
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4420 или 4360
Коптски календар1439–1440
Етиопски календар1715–1716
Еврејски календар5483–5484
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1779–1780
 - Сачка ера1644–1645
 - Кали-југа4823–4824
Холоценски календар11723
Игбоански календар723–724
Ирански календар1101–1102
Исламски календар1135–1136
Јапонски календарКјохо 8
(享保8年)
Јавански календар1647–1648
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4056
Мингуо-календар189 пред Р. Кина
民前189年
Нанакшахи255
Тајландски сончев календар2265–2266
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1849 или 1468 или 696
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1850 или 1469 или 697

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7231 и 7232 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6473 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5483 и 5484 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2476.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1723 година се протега во 4359 и 4360, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4419 и 4420 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2266. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1135 и 1136 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди