Неџмедин Сулејмани

Неџмедин Сулејмани (Предлошка:Lang-aq; Порој, Тетовско, 8 август 1961- Тетовско, 24 јули 2001) бил поранешен член на ОНА.

Неџмедин Сулејмани
Nexhmedin Sulejmani
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

Загинал на 24 јули 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили. По ова, неговото тело било префрлено и погребено во неговото родно село Порој[1].

НаводиУреди

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.