Џовани ди Козимо де Медичи

Џовани ди Козимо де Медичи (роден на 3 јули 1421 во Фиренца - починал на 23 септември 1463 во Фиренца) бил италијански банкар и покровител на уметноста.

Џовани ди Козимо де Медичи
Џовани ди Козимо де Медичи
Роден(а)3 јуни 1421(1421-06-03)
Фиренца, Фирентинска Република
Починал(а)23 септември 1463(1463-09-23) (возр. 42)
Фиренца, Фирентинска Република
Благородно семејствоМедичи
Сопружник(ци)Џиневра дегли Алесандри
Деца
ТаткоКозимо де Медичи
МајкаКонтесина де Барди

Џовани Медичи е роден како втор син на Козимо Стариот и Контесина де Барди. За разлика од својот брат, Џовани имал добра здравствена состојба и бил прогласен од Козимо како негов веројатен наследник. Од 1438 тој основал филијала на семејната банка во Ферара.

Во 1454 Џовани бил избран за игумен на Фиренца и следната година тој станал член на делегацијата која ја доби Папа Пиј II во градот. Следната година Козимо го направил генерален директор на својата банка.

Џовани се оженил со Џиневра дељи Алесандри во 1453 година. Имале само едно дете кое починало во 1459 година, а освен ова тој имал и најмалку уште две вонбрачни кои исто така починале многу млади.

Џовани починал во 1463 година и бил погребан во базиликата ди Сан Лоренцо.