< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1664 (MDCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1664 година од новата ера, 664. од вториот милениум, 64. од XVII век и петта од 1660-тите.

1664 во разни календари
Грегоријански календар1664
MDCLXIV
Ab urbe condita2417
Ерменски календар1113
ԹՎ ՌՃԺԳ
Асирски календар6414
Балиски календар1585–1586
Бенгалски календар1071
Берберски календар2614
Будистички календар2208
Бурмански календар1026
Византиски календар7172–7173
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4360 или 4300
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4361 или 4301
Коптски календар1380–1381
Етиопски календар1656–1657
Еврејски календар5424–5425
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1720–1721
 - Сачка ера1585–1586
 - Кали-југа4764–4765
Холоценски календар11664
Игбоански календар664–665
Ирански календар1042–1043
Исламски календар1074–1075
Јапонски календарКанбун 3
(寛文3年)
Јавански календар1586–1587
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3997
Мингуо-календар248 пред Р. Кина
民前248年
Нанакшахи196
Тајландски сончев календар2206–2207
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1790 или 1409 или 637
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1791 или 1410 или 638

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7172 и 7173 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6414 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5424 и 5425 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2417.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1664 година се протега во 4300 и 4301, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4360 и 4361 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2207. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1074 и 1075 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди