< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1793 (MDCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1793 година од новата ера, 793. од вториот милениум, 93. од XVIII век и четвртта од 1790-тите.

1793 во разни календари
Грегоријански календар1793
MDCCXCIII
Француски републикански календар1–2
Ab urbe condita2546
Ерменски календар1242
ԹՎ ՌՄԽԲ
Асирски календар6543
Балиски календар1714–1715
Бенгалски календар1200
Берберски календар2743
Будистички календар2337
Бурмански календар1155
Византиски календар7301–7302
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4489 или 4429
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4490 или 4430
Коптски календар1509–1510
Етиопски календар1785–1786
Еврејски календар5553–5554
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1849–1850
 - Сачка ера1714–1715
 - Кали-југа4893–4894
Холоценски календар11793
Игбоански календар793–794
Ирански календар1171–1172
Исламски календар1207–1208
Јапонски календарКансеј 5
(寛政5年)
Јавански календар1719–1720
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4126
Мингуо-календар119 пред Р. Кина
民前119年
Нанакшахи325
Тајландски сончев календар2335–2336
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1919 или 1538 или 766
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1920 или 1539 или 767

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7301 и 7302 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6543 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5553 и 5554 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2546.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1793 година се протега во 4429 и 4430, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4489 и 4490 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2336. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1207 и 1208 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди