< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1968 (MCMLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1968 година од новата ера, 968. од вториот милениум, 68. од XX век и деветта од 1960-тите.

1968 во разни календари
Грегоријански календар1968
MCMLXVIII
Ab urbe condita2721
Ерменски календар1417
ԹՎ ՌՆԺԷ
Асирски календар6718
Бахајски календар124–125
Балиски календар1889–1890
Бенгалски календар1375
Берберски календар2918
Будистички календар2512
Бурмански календар1330
Византиски календар7476–7477
Кинески календар丁未(огн. коза)
4664 или 4604
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4665 или 4605
Коптски календар1684–1685
Етиопски календар1960–1961
Еврејски календар5728–5729
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2024–2025
 - Сачка ера1889–1890
 - Кали-југа5068–5069
Холоценски календар11968
Игбоански календар968–969
Ирански календар1346–1347
Исламски календар1387–1388
Јапонски календарШова 43
(昭和43年)
Јавански календар1899–1900
Џуче-календар57
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4301
Мингуо-календарТајван 57
民國57年
Нанакшахи500
Тајландски сончев календар2511
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
2094 или 1713 или 941
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2095 или 1714 или 942

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7476 и 7477 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6718 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5728 и 5729 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2721.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1968 година се протега во 4604 и 4605, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4664 и 4665 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2511. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1387 и 1388 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди