< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1921 (MCMXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1921 година од новата ера, 921. од вториот милениум, 21. од XX век и втора од 1920-тите.

1921 во разни календари
Грегоријански календар1921
MCMXXI
Ab urbe condita2674
Ерменски календар1370
ԹՎ ՌՅՀ
Асирски календар6671
Бахајски календар77–78
Балиски календар1842–1843
Бенгалски календар1328
Берберски календар2871
Будистички календар2465
Бурмански календар1283
Византиски календар7429–7430
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4617 или 4557
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4618 или 4558
Коптски календар1637–1638
Етиопски календар1913–1914
Еврејски календар5681–5682
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1977–1978
 - Сачка ера1842–1843
 - Кали-југа5021–5022
Холоценски календар11921
Игбоански календар921–922
Ирански календар1299–1300
Исламски календар1339–1340
Јапонски календарТајшо 10
(大正10年)
Јавански календар1851–1852
Џуче-календар10
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4254
Мингуо-календарР. Кина 10
民國10年
Нанакшахи453
Тајландски сончев календар2463–2464
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2047 или 1666 или 894
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
2048 или 1667 или 895

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7429 и 7430 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6671 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5681 и 5682 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2674.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1921 година се протега во 4557 и 4558, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4617 и 4618 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2464. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1339 и 1340 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди
  • 1 август - Југословенското собрание го изгласува Законот за заштита на државата со кој се забранува секоја комунистичка активност во земјата.

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди