< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1441 (MCDXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1441 година од новата ера, 441. од вториот милениум, 41. од XV век и втора од 1440-тите.

1441 во разни календари
Грегоријански календар1441
MCDXLI
Ab urbe condita2194
Ерменски календар890
ԹՎ ՊՂ
Асирски календар6191
Балиски календар1362–1363
Бенгалски календар848
Берберски календар2391
Будистички календар1985
Бурмански календар803
Византиски календар6949–6950
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4137 или 4077
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4138 или 4078
Коптски календар1157–1158
Етиопски календар1433–1434
Еврејски календар5201–5202
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1497–1498
 - Сачка ера1362–1363
 - Кали-југа4541–4542
Холоценски календар11441
Игбоански календар441–442
Ирански календар819–820
Исламски календар844–845
Јапонски календарЕјкјо 13 / Какицу 1
(嘉吉元年)
Јавански календар1356–1357
Јулијански календар1441
MCDXLI
Корејски календар3774
Мингуо-календар471 пред Р. Кина
民前471年
Нанакшахи−27
Тајландски сончев календар1983–1984
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1567 или 1186 или 414
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1568 или 1187 или 415

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6949 и 6950 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6191 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5201 и 5202 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2194.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1441 година се протега во 4077 и 4078, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4137 и 4138 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1984. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 844 и 845 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди