< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2013 (MMXIII) — година според грегоријанскиот календар. Тоа била 2013 година од новата ера, 13 година од третиот милениум и 21 век, како и четврта година од 2010-тите.

2013 во разни календари
Грегоријански календар2013
MMXIII
Ab urbe condita2766
Ерменски календар1462
ԹՎ ՌՆԿԲ
Асирски календар6763
Бахајски календар169–170
Балиски календар1934–1935
Бенгалски календар1420
Берберски календар2963
Будистички календар2557
Бурмански календар1375
Византиски календар7521–7522
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4709 или 4649
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4710 или 4650
Коптски календар1729–1730
Етиопски календар2005–2006
Еврејски календар5773–5774
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2069–2070
 - Сачка ера1934–1935
 - Кали-југа5113–5114
Холоценски календар12013
Игбоански календар1013–1014
Ирански календар1391–1392
Исламски календар1434–1435
Јапонски календарХејсеј 25
(平成25年)
Јавански календар1946–1947
Џуче-календар102
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4346
Мингуо-календарТајван 102
民國102年
Нанакшахи545
Тајландски сончев календар2556
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
2139 или 1758 или 986
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
2140 или 1759 или 987
Униксно време1356998400 – 1388534399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7521 и 7522 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6763 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5773 и 5774 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2766.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2013 година се протега во 4649 и 4650, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4709 и 4710 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2556. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1434 и 1435 исламска година.

Настани

уреди

Надворешни врски

уреди