< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1486 (MCDLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1486 година од новата ера, 486. од вториот милениум, 86. од XV век и седма од 1480-тите.

1486 во разни календари
Грегоријански календар1486
MCDLXXXVI
Ab urbe condita2239
Ерменски календар935
ԹՎ ՋԼԵ
Асирски календар6236
Балиски календар1407–1408
Бенгалски календар893
Берберски календар2436
Будистички календар2030
Бурмански календар848
Византиски календар6994–6995
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4182 или 4122
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4183 или 4123
Коптски календар1202–1203
Етиопски календар1478–1479
Еврејски календар5246–5247
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1542–1543
 - Сачка ера1407–1408
 - Кали-југа4586–4587
Холоценски календар11486
Игбоански календар486–487
Ирански календар864–865
Исламски календар890–891
Јапонски календарБунмеј 18
(文明18年)
Јавански календар1402–1403
Јулијански календар1486
MCDLXXXVI
Корејски календар3819
Мингуо-календар426 пред Р. Кина
民前426年
Нанакшахи18
Тајландски сончев календар2028–2029
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1612 или 1231 или 459
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1613 или 1232 или 460

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6994 и 6995 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6236 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5246 и 5247 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2239.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1486 година се протега во 4122 и 4123, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4182 и 4183 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2029. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 890 и 891 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди