< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1776 (MDCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1776 година од новата ера, 776. од вториот милениум, 76. од XVIII век и седма од 1770-тите.

1776 во разни календари
Грегоријански календар1776
MDCCLXXVI
Ab urbe condita2529
Ерменски календар1225
ԹՎ ՌՄԻԵ
Асирски календар6526
Балиски календар1697–1698
Бенгалски календар1183
Берберски календар2726
Будистички календар2320
Бурмански календар1138
Византиски календар7284–7285
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4472 или 4412
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4473 или 4413
Коптски календар1492–1493
Етиопски календар1768–1769
Еврејски календар5536–5537
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1832–1833
 - Сачка ера1697–1698
 - Кали-југа4876–4877
Холоценски календар11776
Игбоански календар776–777
Ирански календар1154–1155
Исламски календар1189–1190
Јапонски календарАнеј 5
(安永5年)
Јавански календар1701–1702
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4109
Мингуо-календар136 пред Р. Кина
民前136年
Нанакшахи308
Тајландски сончев календар2318–2319
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1902 или 1521 или 749
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1903 или 1522 или 750

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7284 и 7285 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6526 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5536 и 5537 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2529.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1776 година се протега во 4412 и 4413, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4472 и 4473 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2319. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1189 и 1190 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди