29 јули — 210-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (211-и во престапна година). Остануваат 155 денови до крајот на годината.

<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

Настани

уреди
1014  Во Битката на планината Беласица кај Струмица, војската на македонскиот цар Самоил била тешко поразена од војската на византискиот цар Василиј II.
1588  Британската флота под команда на Лорд Хавард и Сер Франсис Дрејк ја поразува шпанската Непобедлива армада составена од околу 125 бродови, која во инвазија на Англија ја испраќа шпанскиот крал Филип II.
1940  Почнува воздушната офанзива на Германија на Велика Британија за време на Втората светска војна.
1945  Прогласени се првите народни херои на Југославија од Македонија: Мирче Ацев, Стеван Наумов - Стив, Орце Николов, Страшо Пинџур и Христијан Тодоровски - Карпош. По неколку дена, на 2 август, за народен херој е прогласен и Кузман Јосифовски - Питу.
1948  Во Лондон се отворени првите Олимписки игри по Втората светска војна.
1993  Киргистан ја признава Република Македонија.
2002  Основана е Федерацијата на фармерите на Република Македонија (ФФРМ) под името „Федерација на македонските фармери“.


Родени

уреди
1883  Бенито Мусолинииталијански диктатор и фашист.
1905  Даг Хамаршелдшведски политичар.
1925  Микис Теодоракисгрчки композитор.
1927  Хари Мулиш — холандски писател.
1929  Жан Бодријар — француски социолог и филозоф.
1929  Жулињо — бразилски фудбалер.
1930  Абдулазис Ислами — македонски поет.
1949  Љупчо Силјановски — македонски поет.
1954  Игор Крутој — советски и руски композитор.
1957  Нели Ким — советска гимнастичарка.
1961  Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
1962  Карл Кокс — британски продуцент на техно-музика.
1965  Андреа Ѕорѕи — италијански одбојкар.
1979  Владимир Блажев – Панчо — македонски пејач и член на дуото DNK.
1981  Фернандо Алонсо — возач на „Формула 1“.
1982  Перо Антиќ — македонски кошаркар.
1983  Илчо Наумоски — македонски фудбалер.
1985  Золта Фодор — унгарски борач.
1985  Хавиер Чакон — шпански велосипедист.


Починале

уреди
1099  Урбан IIримски папа.
1108  Филип Iкрал на Франција.
1644  Урбан VIII — римски папа.
1808  Селим IIIотомански султан.
1856  Роберт Шумангермански композитор и музичар од времето на романтизмот.
1857  Шарл Лисјен Бонапарт — француски кнез и [орнитолог]].
1890  Винсент ван Гогхоландски сликар.
1910  Глигор Соколов — македонски револуцинер.
1974  Ерих Кестнер — германски писател.
1974  Кас Елиот — американска поп-пејачка, членка на групата „Мамас енд папас“.
1898  Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1982  Владимир Зворник — „таткото на телевизијата“.
1983  Луис Буњелфранцуско-мексикански филмски режисер.
1990  Бруно Крајски — австриски политичар.
2008  Мате Парлов — југословенски и хрватски боксер.


Празници

уреди

29 јули (празници)