< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1943 (MCMXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1943 година од новата ера, 943. од вториот милениум, 43. од XX век и четвртта од 1940-тите.

1943 во разни календари
Грегоријански календар1943
MCMXLIII
Ab urbe condita2696
Ерменски календар1392
ԹՎ ՌՅՂԲ
Асирски календар6693
Бахајски календар99–100
Балиски календар1864–1865
Бенгалски календар1350
Берберски календар2893
Будистички календар2487
Бурмански календар1305
Византиски календар7451–7452
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4639 или 4579
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4640 или 4580
Коптски календар1659–1660
Етиопски календар1935–1936
Еврејски календар5703–5704
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1999–2000
 - Сачка ера1864–1865
 - Кали-југа5043–5044
Холоценски календар11943
Игбоански календар943–944
Ирански календар1321–1322
Исламски календар1361–1363
Јапонски календарШова 18
(昭和18年)
Јавански календар1873–1874
Џуче-календар32
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4276
Мингуо-календарР. Кина 32
民國32年
Нанакшахи475
Тајландски сончев календар2486
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
2069 или 1688 или 916
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
2070 или 1689 или 917

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7451 и 7452 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6693 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5703 и 5704 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2696.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1943 година се протега во 4579 и 4580, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4639 и 4640 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2486. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1361 и 1363 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди