< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1898 (MDCCCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1898 година од новата ера, 898. од вториот милениум, 98. од XIX век и деветта од 1890-тите.

1898 во разни календари
Грегоријански календар1898
MDCCCXCVIII
Ab urbe condita2651
Ерменски календар1347
ԹՎ ՌՅԽԷ
Асирски календар6648
Бахајски календар54–55
Балиски календар1819–1820
Бенгалски календар1305
Берберски календар2848
Будистички календар2442
Бурмански календар1260
Византиски календар7406–7407
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4594 или 4534
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4595 или 4535
Коптски календар1614–1615
Етиопски календар1890–1891
Еврејски календар5658–5659
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1954–1955
 - Сачка ера1819–1820
 - Кали-југа4998–4999
Холоценски календар11898
Игбоански календар898–899
Ирански календар1276–1277
Исламски календар1315–1316
Јапонски календарМејџи 31
(明治31年)
Јавански календар1827–1828
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4231
Мингуо-календар14 пред Р. Кина
民前14年
Нанакшахи430
Тајландски сончев календар2440–2441
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
2024 или 1643 или 871
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
2025 или 1644 или 872

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7406 и 7407 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6648 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5658 и 5659 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2651.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1898 година се протега во 4534 и 4535, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4594 и 4595 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2441. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1315 и 1316 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

  • 7 јануари - По конституирањето на првата подморница која се движеше на тркала по морското дно и со додавање на цевка низ која во подморницата влегуваше свеж воздух, американскиот техничар Симон Лејк водеше телефонски разговор од својата подморница со претседателот на општината на градот Балтимор. Тоа значеше почеток на новиот начин на телефонско комуницирање.
  • 13 јануари - Емил Зола во парискиот весник „Аврора“ го објавил написот „Обвинувам!“ со кој ја обелоденил аферата Драјфус и ја обвинил француската влада за дискриминација на Евреите.
  • Се јавува првиот автомобил во Македонија од марката „Бенц“ во Виница¹.

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Извори уреди

¹ Енциклопедија на Југославија (издание на македонски јазик), Том први, Автомобилизам, стр. 60-61, Jugoslavenski Leksikografski Zavod, Загреб, 1983

Надворешни врски уреди