< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1923 (MCMXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1923 година од новата ера, 923. од вториот милениум, 23. од XX век и четвртта од 1920-тите.

1923 во разни календари
Грегоријански календар1923
MCMXXIII
Ab urbe condita2676
Ерменски календар1372
ԹՎ ՌՅՀԲ
Асирски календар6673
Бахајски календар79–80
Балиски календар1844–1845
Бенгалски календар1330
Берберски календар2873
Будистички календар2467
Бурмански календар1285
Византиски календар7431–7432
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4619 или 4559
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4620 или 4560
Коптски календар1639–1640
Етиопски календар1915–1916
Еврејски календар5683–5684
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1979–1980
 - Сачка ера1844–1845
 - Кали-југа5023–5024
Холоценски календар11923
Игбоански календар923–924
Ирански календар1301–1302
Исламски календар1341–1342
Јапонски календарТајшо 12
(大正12年)
Јавански календар1853–1854
Џуче-календар12
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4256
Мингуо-календарР. Кина 12
民國12年
Нанакшахи455
Тајландски сончев календар2465–2466
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
2049 или 1668 или 896
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
2050 или 1669 или 897

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7431 и 7432 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6673 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5683 и 5684 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2676.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1923 година се протега во 4559 и 4560, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4619 и 4620 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2466. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1341 и 1342 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди