< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1871 (MDCCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1871 година од новата ера, 871. од вториот милениум, 71. од XIX век и втора од 1870-тите.

1871 во разни календари
Грегоријански календар1871
MDCCCLXXI
Француски републикански календар79
Ab urbe condita2624
Ерменски календар1320
ԹՎ ՌՅԻ
Асирски календар6621
Бахајски календар27–28
Балиски календар1792–1793
Бенгалски календар1278
Берберски календар2821
Будистички календар2415
Бурмански календар1233
Византиски календар7379–7380
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4567 или 4507
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4568 или 4508
Коптски календар1587–1588
Етиопски календар1863–1864
Еврејски календар5631–5632
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1927–1928
 - Сачка ера1792–1793
 - Кали-југа4971–4972
Холоценски календар11871
Игбоански календар871–872
Ирански календар1249–1250
Исламски календар1287–1288
Јапонски календарМејџи 4
(明治4年)
Јавански календар1799–1800
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4204
Мингуо-календар41 пред Р. Кина
民前41年
Нанакшахи403
Тајландски сончев календар2413–2414
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1997 или 1616 или 844
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1998 или 1617 или 845

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7379 и 7380 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6621 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5631 и 5632 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2624.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1871 година се протега во 4507 и 4508, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4567 и 4568 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2414. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1287 и 1288 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

  • 18 март - Започнува Париската Комуна. Француската влада пристапила кон разоружување на париската Национална гарда, но граѓаните одбија да го предадат оружјето и топовите и ги протерале претставниците на владата.
  • 26 март - Париската Комуна е формално прогласена во Париз.

април уреди

мај уреди

  • 28 мај - Француските владини трупи ја задушуваат Париската комуна.

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди