Гоце Тодоровски

македонски глумец

Гоце Тодоровски (р. 30 април 1951 година во Кичево) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист.

Гоце Тодоровски
Роден 30 април 1951(1951-04-30)(73 г.)
Кичево, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат По улогата во:
Македонски народни приказни
Бушава азбука
Балкан бенд
Трст виа Скопје
Солунски патрдии
Хихирику
Викенд на мртовци
Среќна нова '49
Тврдокорни
Црвениот коњ
Училиште за кловнови
Ручек
Занимање глумец

По завршувањето на Факултетот за драмски уметности при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на професорот Илија Џувалековски, тој се вработил во Драмскиот театар во Скопје и веднаш се истакнал како мошне надарен и суптилен комичар. Покрај ангажманите во матичниот театар, тој е често присутен на програмите на радиото и телевизијата учествувајќи во скоро сите хумористично – сатирични емисии, драми, серии и друго. Чест гостин е и во другите театарски куќи во Македонија.

Награди

уреди

Филмографија

уреди
Година Филм Улога Канал
1970-ти
1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм /
1977 Итар Пејо ТВ-серија ТВ Скопје
1978 Шеќерна приказна ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија Цуне ТВ Скопје
1980-ти
1980 Учителот ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Седум секретари на небото ТВ-серија
1981 Булки крај шините ТВ-серија ТВ Скопје
1983 Записник ТВ-филм
1983 Ликвидатор ТВ-филм
1984 Хихирику - 5 години ТВ-серија Радио Скопје
1984 Камчевци ТВ-серија ТВ Скопје
1984 Јуначко колено ТВ-серија Кирче МРТ 1
1984 Лет во место ТВ-филм Ангеле МРТ 1
1984 Другарувања ТВ-серија
1984-1985 Легенди и преданија ТВ-филм МРТ 1
1984-1985 Македонски народни приказни ТВ-серија МРТ 1
1985 Ајде да се дружиме ТВ-серија МРТ 1
1985 На наш начин ТВ-филм Бимбо ТВ Скопје
1985 Бушава азбука ТВ-серија ТВ Скопје
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1985-1986 Крале Марко јунак стана ТВ-серија Крали Марко
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Цанде МРТ 1
1986 Трето доба ТВ-серија МРТ 1
1986 - 1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1986 Среќна Нова '49 ТВ-филм Тодор
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија Лаки МРТ 1
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1987 Училиште за кловнови ТВ-серија МРТ 5
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Ацко МРТ 1
1988 Чук, чук, Стојанче ТВ-серија МРТ 5
1988 Тврдокорни ТВ-серија МРТ 1
1990-ти
1990 Викенд на мртовци ТВ-филм Ацко МРТ 1
1991 Елелига Пепелига ТВ-филм
1991 Болва в' уво ТВ-филм Докторот
1991 Поштар ТВ-филм Ловец 2 МРТ 1
1991 Женски оркестар ТВ-филм Сузе
1992 Време, живот ТВ-филм Тон мајстор
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Борила МРТ 5
1993 Црно бело во боја ТВ-филм /
1993 - 2000 Македонски народни приказни ТВ-серија МРТ 1
1993 Грев или шприцер ТВ-филм Тренерот Перо
1994 Прекалени ТВ-серија МРТ 1
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија МРТ 1
1998 Салон Хармони ТВ-серија Фидан МРТ 1
1999 Време, живот ТВ-филм Тон мајстор
1999 Хихирику - 20 години ТВ-серија
1999 Каца ТВ-филм Митре КТВ
2000-ти
2000 Погрешно време ТВ-серија МРТ 1
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија МРТ 1
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија МРТ 1
2001 Ноќ спроти Свети Василиј ТВ-филм Доктор МРТ 1
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Џовани
2002 Наше маало ТВ-серија Ефтим Наша ТВ
2003 Битолски лакрдии ТВ-серија МРТ 1
2004 Хихирику ТВ-серија МР 1
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија ТВ Морис
2007 Превртено ТВ-филм Службеник
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија А1 ТВ
2008 Куќен совет ТВ-серија Сител
2009 Балкан бенд ТВ-серија Гоца Сител ТВ
2010-ти
2010 Азиланти ТВ-серија Сител ТВ
2010 Царската е последна ТВ-филм Советник МРТ 1
2010 - 2012 Македонски народни приказни ТВ-серија МРТ 1
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Мише Анчев ТВ Сонце
2013-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Сител ТВ
2014 До балчак ТВ-филм
2015 Збор ТВ-филм Трговецот
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија Сител ТВ
2019 Преспав ТВ-серија Гостин МРТ 1
2020-ти
2022 Ручек ТВ-филм Гостин 1
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија Сител ТВ

Поважни театарски улоги

уреди
 • Лука Лукиќ – Ревозор од Гогољ, ДТС
 • Докторот – Веселата смрт од Евреинов, ДТС
 • Цанде – Солунски патрдии од Коле Ангеловски ДТС
 • Пантагруел – Пангуриј од Р. Богдановски
 • Царчето – Чудото на Свети Ѓорѓија од Р. Богдановски
 • Леле мале – Јадигар од В. Манчев
 • Питу – Сара Бернар од Џ. Марел
 • Генералот – Балконот од Ж. Жене
 • Ринго – Чија си од С. Насев
 • Ќорле – Кумови од К. Ангеловски
 • Кирца – Викенд на мртовци, од Коле Ангеловски ДТС
 • Полицаецот – Клаустрофоб, ДТС
 • Ангеле – Лет во место од Г. Стефановски, ДТС
 • Докторот – Болва во уво, ДТС
 • Ангеле – Лет во место, МКЦ
 • Селанец - Македонска крвава свадба, ДТС
 • Пријателот - Буре барут, ДТС
 • Таткото - Како да се ограби банка, ДТС

Наводи

уреди
 1. „Актерот Гоце Тодоровски е добитник на наградата "Свети Јоаким Осоговски". 15.12.2020. Архивирано од изворникот на 2023-12-27. Посетено на 27 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. „Орден за заслуги на актерот Гоце Тодоровски“. press24.mk. 27.12.2023. Посетено на 27 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Актерот Гоце Тодоровски со Орден за заслуги за Македонија“. Телма. 27.12.2023. Посетено на 27 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. „Гоце Тодоровски за Орденот за заслуги:Се чувствувам како народен херој!“. Фокус. 28.12.2023. Посетено на 28 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски

уреди