< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1940 (MCMXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1940 година од новата ера, 940. од вториот милениум, 40. од XX век и прва од 1940-тите.

1940 во разни календари
Грегоријански календар1940
MCMXL
Ab urbe condita2693
Ерменски календар1389
ԹՎ ՌՅՁԹ
Асирски календар6690
Бахајски календар96–97
Балиски календар1861–1862
Бенгалски календар1347
Берберски календар2890
Будистички календар2484
Бурмански календар1302
Византиски календар7448–7449
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4636 или 4576
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4637 или 4577
Коптски календар1656–1657
Етиопски календар1932–1933
Еврејски календар5700–5701
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1996–1997
 - Сачка ера1861–1862
 - Кали-југа5040–5041
Холоценски календар11940
Игбоански календар940–941
Ирански календар1318–1319
Исламски календар1358–1359
Јапонски календарШова 15
(昭和15年)
Јавански календар1870–1871
Џуче-календар29
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4273
Мингуо-календарР. Кина 29
民國29年
Нанакшахи472
Тајландски сончев календар2482–2483
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
2066 или 1685 или 913
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
2067 или 1686 или 914

Други календари

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7448 и 7449 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6690 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5700 и 5701 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2693.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1940 година се протега во 4576 и 4577, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4636 и 4637 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2483. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1358 и 1359 исламска година.

Настани

Родени

Починале

Поврзано

Надворешни врски