< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1992 (MCMXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1992 година од новата ера, 992. од вториот милениум, 92. од XX век и трета од 1990-тите.

1992 во разни календари
Грегоријански календар1992
MCMXCII
Ab urbe condita2745
Ерменски календар1441
ԹՎ ՌՆԽԱ
Асирски календар6742
Бахајски календар148–149
Балиски календар1913–1914
Бенгалски календар1399
Берберски календар2942
Будистички календар2536
Бурмански календар1354
Византиски календар7500–7501
Кинески календар辛未(мет. коза)
4688 или 4628
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4689 или 4629
Коптски календар1708–1709
Етиопски календар1984–1985
Еврејски календар5752–5753
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2048–2049
 - Сачка ера1913–1914
 - Кали-југа5092–5093
Холоценски календар11992
Игбоански календар992–993
Ирански календар1370–1371
Исламски календар1412–1413
Јапонски календарХејсеј 4
(平成4年)
Јавански календар1924–1925
Џуче-календар81
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4325
Мингуо-календарТајван 81
民國81年
Нанакшахи524
Тајландски сончев календар2535
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
2118 или 1737 или 965
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
2119 или 1738 или 966
Униксно време694224000 – 725846399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7500 и 7501 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6742 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5752 и 5753 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2745.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1992 година се протега во 4628 и 4629, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4688 и 4689 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2535. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1412 и 1413 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди