< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1842 (MDCCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1842 година од новата ера, 842. од вториот милениум, 42. од XIX век и трета од 1840-тите.

1842 во разни календари
Грегоријански календар1842
MDCCCXLII
Ab urbe condita2595
Ерменски календар1291
ԹՎ ՌՄՂԱ
Асирски календар6592
Балиски календар1763–1764
Бенгалски календар1249
Берберски календар2792
Будистички календар2386
Бурмански календар1204
Византиски календар7350–7351
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4538 или 4478
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4539 или 4479
Коптски календар1558–1559
Етиопски календар1834–1835
Еврејски календар5602–5603
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1898–1899
 - Сачка ера1763–1764
 - Кали-југа4942–4943
Холоценски календар11842
Игбоански календар842–843
Ирански календар1220–1221
Исламски календар1257–1258
Јапонски календарТенпо 13
(天保13年)
Јавански календар1769–1770
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4175
Мингуо-календар70 пред Р. Кина
民前70年
Нанакшахи374
Тајландски сончев календар2384–2385
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1968 или 1587 или 815
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1969 или 1588 или 816

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7350 и 7351 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6592 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5602 и 5603 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2595.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1842 година се протега во 4478 и 4479, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4538 и 4539 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2385. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1257 и 1258 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди