< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1971 (MCMLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1971 година од новата ера, 971. од вториот милениум, 71. од XX век и втора од 1970-тите.

1971 во разни календари
Грегоријански календар1971
MCMLXXI
Ab urbe condita2724
Ерменски календар1420
ԹՎ ՌՆԻ
Асирски календар6721
Бахајски календар127–128
Балиски календар1892–1893
Бенгалски календар1378
Берберски календар2921
Будистички календар2515
Бурмански календар1333
Византиски календар7479–7480
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4667 или 4607
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4668 или 4608
Коптски календар1687–1688
Етиопски календар1963–1964
Еврејски календар5731–5732
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2027–2028
 - Сачка ера1892–1893
 - Кали-југа5071–5072
Холоценски календар11971
Игбоански календар971–972
Ирански календар1349–1350
Исламски календар1390–1391
Јапонски календарШова 46
(昭和46年)
Јавански календар1902–1903
Џуче-календар60
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4304
Мингуо-календарТајван 60
民國60年
Нанакшахи503
Тајландски сончев календар2514
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
2097 или 1716 или 944
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
2098 или 1717 или 945
Униксно време31536000 – 63071999

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7479 и 7480 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6721 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5731 и 5732 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2724.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1971 година се протега во 4607 и 4608, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4667 и 4668 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2514. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1390 и 1391 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

  • 7 февруари - Швајцарија им дава право на жените на глас на изборите на ниво на држава, но не и во сите кантони.

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди