< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1882 (MDCCCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1882 година од новата ера, 882. од вториот милениум, 82. од XIX век и трета од 1880-тите.

1882 во разни календари
Грегоријански календар1882
MDCCCLXXXII
Ab urbe condita2635
Ерменски календар1331
ԹՎ ՌՅԼԱ
Асирски календар6632
Бахајски календар38–39
Балиски календар1803–1804
Бенгалски календар1289
Берберски календар2832
Будистички календар2426
Бурмански календар1244
Византиски календар7390–7391
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4578 или 4518
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4579 или 4519
Коптски календар1598–1599
Етиопски календар1874–1875
Еврејски календар5642–5643
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1938–1939
 - Сачка ера1803–1804
 - Кали-југа4982–4983
Холоценски календар11882
Игбоански календар882–883
Ирански календар1260–1261
Исламски календар1299–1300
Јапонски календарМејџи 15
(明治15年)
Јавански календар1811–1812
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4215
Мингуо-календар30 пред Р. Кина
民前30年
Нанакшахи414
Тајландски сончев календар2424–2425
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
2008 или 1627 или 855
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
2009 или 1628 или 856

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7390 и 7391 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6632 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5642 и 5643 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2635.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1882 година се протега во 4518 и 4519, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4578 и 4579 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2425. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1299 и 1300 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди