< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1210 (MCCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1210 година од новата ера, 210. од вториот милениум, 10. од XIII век и прва од 1210-тите.

1210 во разни календари
Грегоријански календар1210
MCCX
Ab urbe condita1963
Ерменски календар659
ԹՎ ՈԾԹ
Асирски календар5960
Балиски календар1131–1132
Бенгалски календар617
Берберски календар2160
Будистички календар1754
Бурмански календар572
Византиски календар6718–6719
Кинески календар己巳(зем. змија)
3906 или 3846
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3907 или 3847
Коптски календар926–927
Етиопски календар1202–1203
Еврејски календар4970–4971
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1266–1267
 - Сачка ера1131–1132
 - Кали-југа4310–4311
Холоценски календар11210
Игбоански календар210–211
Ирански календар588–589
Исламски календар606–607
Јапонски календарЏоген (Камакура) 4
(承元4年)
Јавански календар1118–1119
Јулијански календар1210
MCCX
Корејски календар3543
Мингуо-календар702 пред Р. Кина
民前702年
Нанакшахи−258
Тајландски сончев календар1752–1753
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1336 или 955 или 183
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1337 или 956 или 184

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6718 и 6719 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5960 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4970 и 4971 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1963.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1210 година се протега во 3846 и 3847, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3906 и 3907 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1753. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 606 и 607 исламска година.

Настани уреди

 
Започнување на Франкократија по поделбата на Византија

По област уреди

Азија уреди

Џуци, најстариот син на Џингис Кан, води поход против киргискиот народ.

Европа уреди

По тема уреди

Уметност и култура уреди

Природа уреди

Религија уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Ferris, Eleanor (1902). „The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown“. American Historical Review. 8 (1).
  2. ed., Elizabeth Ewan (2006). The biographical dictionary of Scottish women : from the earliest times to 2004 (Reprinted.. изд.). Edinburgh: Edinburgh Univ. Press. стр. 400. ISBN 0-7486-1713-2.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски уреди