< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1908 (MCMVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1908 година од новата ера, 908 од вториот милениум, 8 од XX век и деветта од 1900-тите.

1908 во разни календари
Грегоријански календар1908
MCMVIII
Ab urbe condita2661
Ерменски календар1357
ԹՎ ՌՅԾԷ
Асирски календар6658
Бахајски календар64–65
Балиски календар1829–1830
Бенгалски календар1315
Берберски календар2858
Будистички календар2452
Бурмански календар1270
Византиски календар7416–7417
Кинески календар丁未(огн. коза)
4604 или 4544
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4605 или 4545
Коптски календар1624–1625
Етиопски календар1900–1901
Еврејски календар5668–5669
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1964–1965
 - Сачка ера1829–1830
 - Кали-југа5008–5009
Холоценски календар11908
Игбоански календар908–909
Ирански календар1286–1287
Исламски календар1325–1326
Јапонски календарМејџи 41
(明治41年)
Јавански календар1837–1838
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4241
Мингуо-календар4 пред Р. Кина
民前4年
Нанакшахи440
Тајландски сончев календар2450–2451
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
2034 или 1653 или 881
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2035 или 1654 или 882

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7416 и 7417 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6658 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5668 и 5669 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2661.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1908 година се протега во 4544 и 4545, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4604 и 4605 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2451. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1325 и 1326 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано:

Надворешни врски

уреди