< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1942 (MCMXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1942 година од новата ера, 942. од вториот милениум, 42. од XX век и трета од 1940-тите.

1942 во разни календари
Грегоријански календар1942
MCMXLII
Ab urbe condita2695
Ерменски календар1391
ԹՎ ՌՅՂԱ
Асирски календар6692
Бахајски календар98–99
Балиски календар1863–1864
Бенгалски календар1349
Берберски календар2892
Будистички календар2486
Бурмански календар1304
Византиски календар7450–7451
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4638 или 4578
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4639 или 4579
Коптски календар1658–1659
Етиопски календар1934–1935
Еврејски календар5702–5703
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1998–1999
 - Сачка ера1863–1864
 - Кали-југа5042–5043
Холоценски календар11942
Игбоански календар942–943
Ирански календар1320–1321
Исламски календар1360–1361
Јапонски календарШова 17
(昭和17年)
Јавански календар1872–1873
Џуче-календар31
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4275
Мингуо-календарР. Кина 31
民國31年
Нанакшахи474
Тајландски сончев календар2485
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
2068 или 1687 или 915
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
2069 или 1688 или 916

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7450 и 7451 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6692 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5702 и 5703 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2695.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1942 година се протега во 4578 и 4579, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4638 и 4639 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2485. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1360 и 1361 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди