< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1895 (MDCCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1895 година од новата ера, 895. од вториот милениум, 95. од XIX век и шеста од 1890-тите.

1895 во разни календари
Грегоријански календар1895
MDCCCXCV
Ab urbe condita2648
Ерменски календар1344
ԹՎ ՌՅԽԴ
Асирски календар6645
Бахајски календар51–52
Балиски календар1816–1817
Бенгалски календар1302
Берберски календар2845
Будистички календар2439
Бурмански календар1257
Византиски календар7403–7404
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4591 или 4531
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4592 или 4532
Коптски календар1611–1612
Етиопски календар1887–1888
Еврејски календар5655–5656
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1951–1952
 - Сачка ера1816–1817
 - Кали-југа4995–4996
Холоценски календар11895
Игбоански календар895–896
Ирански календар1273–1274
Исламски календар1312–1313
Јапонски календарМејџи 28
(明治28年)
Јавански календар1824–1825
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4228
Мингуо-календар17 пред Р. Кина
民前17年
Нанакшахи427
Тајландски сончев календар2437–2438
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
2021 или 1640 или 868
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
2022 или 1641 или 869

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7403 и 7404 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6645 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5655 и 5656 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2648.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1895 година се протега во 4531 и 4532, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4591 и 4592 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2438. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1312 и 1313 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Без датум

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди