Карл Кокс е еден од најголемите, најпознатите диџеи[1][2] (диск џокеи) во последниве 20 години. Роден е во 1962 година во Манчестер, Велика Британија[3][4], од родители по потекло од Барбадос. Дел од рејв и асид хаус сцената во 80-тите, неколкупати најдобар хаус и техно диџеј во светот во 90-тите.

Карл Кокс

Наводи уреди

  1. „Carl Cox Bio, Music, News & Shows“. DJZ.com. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 7 March 2013.
  2. „DJ ditches decks to play-out piano wish“. Oldham Evening Chronicle. Посетено на 2018-06-14.
  3. „Carl Cox Discography at Discogs“. Discogs.com. Посетено на 2013-02-12.
  4. „Interview: Carl Cox“. The Mancunion. Посетено на 2018-06-14.