< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1846 (MDCCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1846 година од новата ера, 846. од вториот милениум, 46. од XIX век и седма од 1840-тите.

1846 во разни календари
Грегоријански календар1846
MDCCCXLVI
Ab urbe condita2599
Ерменски календар1295
ԹՎ ՌՄՂԵ
Асирски календар6596
Бахајски календар2–3
Балиски календар1767–1768
Бенгалски календар1253
Берберски календар2796
Будистички календар2390
Бурмански календар1208
Византиски календар7354–7355
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4542 или 4482
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4543 или 4483
Коптски календар1562–1563
Етиопски календар1838–1839
Еврејски календар5606–5607
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1902–1903
 - Сачка ера1767–1768
 - Кали-југа4946–4947
Холоценски календар11846
Игбоански календар846–847
Ирански календар1224–1225
Исламски календар1262–1263
Јапонски календарКока 3
(弘化3年)
Јавански календар1773–1774
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4179
Мингуо-календар66 пред Р. Кина
民前66年
Нанакшахи378
Тајландски сончев календар2388–2389
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1972 или 1591 или 819
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1973 или 1592 или 820

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7354 и 7355 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6596 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5606 и 5607 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2599.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1846 година се протега во 4482 и 4483, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4542 и 4543 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2389. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1262 и 1263 исламска година.

Настани

уреди
  • 18 јули - Во Бостон д-р Вилијам Мортон првпат во својата забна ординација го употреби етерот како средство за наркоза. Тој датум се смета за предпочеток на модерната анестезиологија.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди