Движење на неврзаните

Движењето на неврзаните е меѓународна организација во која членуваат 121 земји членки главно земји во развој. Движењето на неврзаните се занимава со прашањето на националните борби за независност, надминувањето на сиромаштијата, економскиот развој на земјите и се противи на колонијализмот, империјализмот и нео-колонијализмот. Земјите членки на Движењето на неврзаните претставуваат 55% од населението на Земјата и речиси 2/3 од членките на Обединетите нации[1][2].


Движење на неврзаните
  Земји членки
  Земји набљудувачи
Членство
 • 120 членки
 • 17 набљудувачи
Основана 1961 во Белград
Страница
csstc.org

СФР Југославија до својот распад беше една од основачите и предводниците на Движењето. Нејзините земји наследнички по стекнувањето на независност го изгубија интересот за членување во движењето, но некои, Босна и Херцеговина и Србија, имаат статус на набљудувачи.

Самити на Движењето на неврзаните

уреди
 
1 самит, Белград
 
16ти самит, Техеран

Самитите на Движењето на неврзаните обично се одржуваат на секои три години.

Земји-членки

уреди

Моментални членки

уреди

Следниве земји се членки на Движењето на неврзаните, по континент, по годината на прием:[1]

Африка

уреди

Моментално секоја африканска земја (освен Јужен Судан) е членка на Движењето на неврзаните.

 1.   Алжир (1961)
 2.   Ангола (1976)
 3.   Бенин (1964)
 4.   Боцвана (1970)
 5.   Буркина Фасо (1973)
 6.   Бурунди (1964)
 7.   Камерун (1964)
 8.   Зелен ’Рт (1976)
 9.   ЦАР (1964)
 10.   Чад (1964)
 11.   Комори (1976)
 12.   ДР Конго (1961)
 13.   Џибути (1983)
 14.   Египет (1961)
 15.   Екваторска Гвинеја (1970)
 16.   Еритреја (1995)
 17.   Есватини (1970)
 18.   Етиопија (1961)
 19.   Габон (1970)
 20.   Гамбија (1973)
 21.   Гана (1961)
 22.   Гвинеја (1961)
 23.   Гвинеја-Бисао (1976)
 24.   Брег на Слоновата Коска (1973)
 25.   Кенија (1964)
 26.   Лесото (1970)
 27.   Либерија (1964)
 28.   Либија (1964)
 29.   Мадагаскар (1973)
 30.   Малави (1964)
 31.   Мали (1961)
 32.   Мавританија (1964)
 33.   Маврициус (1973)
 34.   Мароко (1961)
 35.   Мозамбик (1976)
 36.   Намибија (1979)
 37.   Нигер (1973)
 38.   Нигерија (1964)
 39.   Република Конго (1964)
 40.   Руанда (1970)
 41.   Саун Томе и Принсип (1976)
 42.   Сенегал (1964)
 43.   Сејшели (1976)
 44.   Сиера Леоне (1964)
 45.   Сомалија (1961)
 46.   ЈАР (1994)
 47.   Судан (1961)
 48.   Танзанија (1964)
 49.   Того (1964)
 50.   Тунис (1961)
 51.   Уганда (1964)
 52.   Замбија (1964)
 53.   Зимбабве (1979)

Америка

уреди

Азија

уреди
 1.   Авганистан (1961)
 2.   Бахреин (1973)
 3.   Бангладеш (1973)
 4.   Бутан (1973)
 5.   Брунеј (1993)
 6.   Камбоџа (1961)
 7.   Индија (1961)
 8.   Индонезија (1961)
 9.   Иран (1979)
 10.   Ирак (1961)
 11.   Јордан (1964)
 12.   Кувајт (1964)
 13.   Лаос (1964)
 14.   Либан (1961)
 15.   Малезија (1970)
 16.   Малдиви (1976)
 17.   Монголија (1993)
 18.   Мјанмар (1961)
 19.     Непал (1961)
 20.   Северна Кореја (1975)
 21.   Оман (1973)
 22.   Пакистан (1979)
 23.   Палестински територии (1976)
 24.   Филипини (1993)
 25.   Катар (1973)
 26.   Саудиска Арабија (1961)
 27.   Сингапур (1970)
 28.   Шри Ланка (1961)
 29.   Сирија (1964)
 30.   Тајланд (1993)
 31.   Источен Тимор (2003)
 32.   Туркменистан (1995)
 33.   ОАР (1970)
 34.   Узбекистан (1993)
 35.   Виетнам (1976)
 36.   Јемен (1990)

Европа

уреди

Океанија

уреди

Поранешни членки

уреди
 1.   Јеменска Арапска Република (1961–1990)[3]
 2.   Кипар (1961–2004)[4][5]
 3.   Југославија (1961–1992)[6][7][8]
 4.   Јужен Јемен (1970–1990)[3]
 5.   Малта (1973–2004)[5]
 6.   Аргентина (1973–1991)[9][10]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „NAM Members & Observers“. Архивирано од изворникот на 27 March 2019. Посетено на 20 March 2019.
 2. „About NAM“. mnoal.org. Non Aligned Movement. Архивирано од изворникот на 23 March 2019. Посетено на 20 March 2019.
 3. 3,0 3,1 Bühler, Konrad (2001). State Succession and Membership in International Organizations. Martinus Nijhoff Publisher. ISBN 9041115536. Архивирано од изворникот 18 April 2021. Посетено на 18 November 2020.
 4. „Cyprus and the Non – Aligned Movement“. Ministry of Foreign Affairs, Republic of Cyprus. Архивирано од изворникот на 23 March 2014. Посетено на 23 March 2014.
 5. 5,0 5,1 „XIV Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement“. South Africa Ministry for Foreign Affairs. Архивирано од изворникот на 1 June 2013. Посетено на 23 March 2014.
 6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име suspended.
 7. „Final Document of the 7th Summit of the Non-Aligned Movement -(New Delhi Declaration)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 8 October 2011. Посетено на 18 September 2016.
 8. Kin, Lai Kwok (2 September 1992). „Yugoslavia Casts Shadow over Non-Aligned Summit“. The Independent. Reuters. Архивирано од изворникот на 8 November 2012. Посетено на 24 August 2012.
 9. Indira Gandhi (6 September 1973). Address of Prime Minister Indira Gandhi (PDF). New Delhi: Ministry of External Affairs (India). Архивирано од изворникот (PDF) на 7 February 2022. Посетено на 17 April 2022.
 10. „Argentina Withdraws from Non-Aligned Movement“. Associated Press. 20 September 1991. Архивирано од изворникот 1 February 2022. Посетено на 1 February 2022.

Надворешни врски

уреди