< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1014 (MXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1014.година од новата ера, 14. од вториот милениум, 14. од XI век и петта од 1010-тите.

1014 во разни календари
Грегоријански календар1014
MXIV
Ab urbe condita1767
Ерменски календар463
ԹՎ ՆԿԳ
Асирски календар5764
Балиски календар935–936
Бенгалски календар421
Берберски календар1964
Будистички календар1558
Бурмански календар376
Византиски календар6522–6523
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3710 или 3650
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3711 или 3651
Коптски календар730–731
Етиопски календар1006–1007
Еврејски календар4774–4775
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1070–1071
 - Сачка ера935–936
 - Кали-југа4114–4115
Холоценски календар11014
Игбоански календар14–15
Ирански календар392–393
Исламски календар404–405
Јапонски календарЧова 3
(長和3年)
Јавански календар916–917
Јулијански календар1014
MXIV
Корејски календар3347
Мингуо-календар898 пред Р. Кина
民前898年
Нанакшахи−454
Селевкидски календар1325/1326 г.г.
Тајландски сончев календар1556–1557
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1140 или 759 или −13
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1141 или 760 или −12

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6522 и 6523 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во градот Асур, станува збор за 5764 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4774 и 4775 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1767.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1014 година се протега во 3650 и 3651, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3710 и 3711 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1557. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 404 и 405 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди