< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1802 (MDCCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1802 година од новата ера, 802. од вториот милениум, 2. од XIX век и трета од 1800-тите.

1802 во разни календари
Грегоријански календар1802
MDCCCII
Француски републикански календар10–11
Ab urbe condita2555
Ерменски календар1251
ԹՎ ՌՄԾԱ
Асирски календар6552
Балиски календар1723–1724
Бенгалски календар1209
Берберски календар2752
Будистички календар2346
Бурмански календар1164
Византиски календар7310–7311
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4498 или 4438
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4499 или 4439
Коптски календар1518–1519
Етиопски календар1794–1795
Еврејски календар5562–5563
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1858–1859
 - Сачка ера1723–1724
 - Кали-југа4902–4903
Холоценски календар11802
Игбоански календар802–803
Ирански календар1180–1181
Исламски календар1216–1217
Јапонски календарКансеј 14 / Кјова 1
(享和元年)
Јавански календар1728–1729
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4135
Мингуо-календар110 пред Р. Кина
民前110年
Нанакшахи334
Тајландски сончев календар2344–2345
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1928 или 1547 или 775
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1929 или 1548 или 776

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7310 и 7311 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6552 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5562 и 5563 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2555.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1802 година се протега во 4438 и 4439, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4498 и 4499 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2345. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1216 и 1217 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди