< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1905 (MCMV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1905 година од новата ера, 905. од вториот милениум, 5. од XX век и шеста од 1900-тите.

1905 во разни календари
Грегоријански календар1905
MCMV
Ab urbe condita2658
Ерменски календар1354
ԹՎ ՌՅԾԴ
Асирски календар6655
Бахајски календар61–62
Балиски календар1826–1827
Бенгалски календар1312
Берберски календар2855
Будистички календар2449
Бурмански календар1267
Византиски календар7413–7414
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4601 или 4541
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4602 или 4542
Коптски календар1621–1622
Етиопски календар1897–1898
Еврејски календар5665–5666
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1961–1962
 - Сачка ера1826–1827
 - Кали-југа5005–5006
Холоценски календар11905
Игбоански календар905–906
Ирански календар1283–1284
Исламски календар1322–1323
Јапонски календарМејџи 38
(明治38年)
Јавански календар1834–1835
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4238
Мингуо-календар7 пред Р. Кина
民前7年
Нанакшахи437
Тајландски сончев календар2447–2448
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2031 или 1650 или 878
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2032 или 1651 или 879

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7413 и 7414 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6655 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5665 и 5666 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2658.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1905 година се протега во 4541 и 4542, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4601 и 4602 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2448. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1322 и 1323 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди