< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1471 (MCDLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1471 година од новата ера, 471. од вториот милениум, 71. од XV век и втора од 1470-тите.

1471 во разни календари
Грегоријански календар1471
MCDLXXI
Ab urbe condita2224
Ерменски календар920
ԹՎ ՋԻ
Асирски календар6221
Балиски календар1392–1393
Бенгалски календар878
Берберски календар2421
Будистички календар2015
Бурмански календар833
Византиски календар6979–6980
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4167 или 4107
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4168 или 4108
Коптски календар1187–1188
Етиопски календар1463–1464
Еврејски календар5231–5232
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1527–1528
 - Сачка ера1392–1393
 - Кали-југа4571–4572
Холоценски календар11471
Игбоански календар471–472
Ирански календар849–850
Исламски календар875–876
Јапонски календарБунмеј 3
(文明3年)
Јавански календар1387–1388
Јулијански календар1471
MCDLXXI
Корејски календар3804
Мингуо-календар441 пред Р. Кина
民前441年
Нанакшахи3
Тајландски сончев календар2013–2014
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1597 или 1216 или 444
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1598 или 1217 или 445

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6979 и 6980 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6221 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5231 и 5232 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2224.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1471 година се протега во 4107 и 4108, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4167 и 4168 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2014. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 875 и 876 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди